Пропустити навігацію.
Головна
"З нами - комфортно та безпечно!"

В ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ЗНАЧЕННЯ ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ?

Сподіваємося, що більшість пересічних громадян часто чули про теомін "позовна давність", однак мало хто з них звертає увагу на скорочену позовну давність та її значення в процесі захисту порушених прав та законних інтересів.

Загалом, позовна давність — строк, у межах якого будь-яка особа може звернутися до суду для захисту своїх прав і законних інтересів згідно з ст. 256 ЦК України.

Загальна позовна давність становить 3 роки (ст. 257 ЦК України), але ч. 2 ст. 258 ЦК України передбачає наявність також скороченої позовної давності в 1 рік для таких вимог:
1) про стягнення неустойки (штрафу, пені);
2) про спростування недостовірної інформації, поміщеної у ЗМІ;
3) про переведення на співвласника прав та обов'язків покупця у разі порушення переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності (ст. 362 ЦК України);
4) у зв'язку з недоліками проданого товару (ст. 681 ЦК України);
5) про розірвання договору дарування (ст. 728 ЦК України);
6) у зв'язку з перевезенням вантажу, пошти (ст. 925 ЦК України);
7) про оскарження дій виконавця заповіту (ст. 1293 ЦК України).

На жаль, не всі звертають увагу на особливе застереження, що міститься в ч. 1 ст. 258 ЦК України -"законом може бути встановлено іншу, відмінну від загальної, позовну давність для спеціальних випадків". Тобто, крім ЦК України, який визначає загальні правила застосування строків давності, інші законодавчі акти, наприклад, ГК України, можуть встановлювати спеціальні правила.