Пропустити навігацію.
Головна
"З нами - комфортно та безпечно!"

КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ ВІДНОВИВ ПРАВА ЧОРНОБИЛЬЦІВ

17 липня 2018 року, за результатами розгляду конституційного подання 50 нардепів щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону № 76-VIII.Конституційний Суд України прийняв Рішення № 6-р / 2018, за яким чорнобильцям мають виплачувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, незалежно від інших доходів. Те ж стосується і щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. З 17 липня скасований максимальний розмір подібного доходу, який не міг перевищувати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Передбачені зміни до Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII, що стосуються обмеження або скасування пільг, компенсацій і гарантій, звузили права такої категорії громадян, призвели до зниження рівня їх соцзабезпечення і прямо суперечать Конституції України.

Зокрема, Законом № 76-VIII були скасовані безкоштовні санаторно-курортні путівки та компенсації за путівки на відпочинок громадянам, віднесеним до категорій 2 і 3, переселенцям і працівникам зони відчуження.

Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до 4 категорії, були скасовані повністю.

Значно були скорочені пільги людям, які працювали за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Крім того, істотно урізали пільги і компенсації постраждалим дітям і їх батькам: було скасовано повне держзабезпечення дітей до вступу їх до школи (не старше 8 років) шляхом безплатного виховання в комунальних дошкільних установах; безкоштовний проїзд на всіх видах транспорту в межах України (крім таксі) до місця лікування; щорічне безплатне забезпечення дітей путівками на оздоровлення строком до двох місяців; щорічна виплата на дитину шкільного віку із зони відчуження.

Також була виключена норма про те, що жінкам, які проживають на території радіоактивного забруднення, під час вагітності надаються путівки для оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах.

З Закону про соцзахист чорнобильців Законом № 76-VIII був виключений ряд важливих статей, які скасовують пільги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення; знята доплата громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення; скасовано збереження за працівниками середньої заробітної плати та стажу роботи при звільненні у зв'язку з відселенням або самостійним переселенням.

Крім того, людям, постраждалим в результаті аварії на ЧАЕС, які мають одночасно право на інші пільги і компенсації, останні надавалися за вибором.

КСУ своїм Рішенням № 6-р/2018 відновив зазначені пільги і компенсації, визнавши неконституційними окремі положення Закону № 76-III. Положення, які визнані неконституційними, втрачають чинність.

КСУ виходячи зі змісту статті 16 Конституції вказує, що обов'язок держави щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду українського народу обумовлює надання особливого статусу громадянам, які постраждали в результаті аварії на ЧАЕС. Пільги, компенсації та гарантії, встановлені в Законі № 796, - особлива форма відшкодування заподіяної шкоди таким людям за втрачене здоров'я, моральні та фізичні страждання.

Суд вважає, що передбачені оспорюваними положеннями зміни до Закону № 796, що стосуються обмеження або скасування пільг, компенсацій і гарантій, привели до звуження прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зниження рівня їх соціального забезпечення і фактично є відмовою держави від його зобов'язань, передбачених статтею 16 Конституції України.