Пропустити навігацію.
Головна
"З нами - комфортно та безпечно!"

ОБШУК НА ПІДПРИЄМСТВІ КОРИСНІ ПОРАДИ

Як відомо, обшук - це різновид слідчої дії, що проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, але на практиці непоодинокими є випадки, коли представники правоохоронних органів зловживають задля тиску на відповідні суб"єкти господарювання. Часто керівники підприємств дізнаються про відкрите стосовно них кримінальне провадження тільки перед проведенням такого обшуку. Саме тому вбачаєтьсяза необхіжне окресилил коло основних порад щодо правил поведінки керівника та працівників при його проведенні.

1) Завчасно подбайте про правову допомогу адвоката шляхом укладення з ним договору про надання правової допомоги, адже його відсутність дає право слідчому не допустити такого адвоката на місце обшуку.
2) Завчасно проведіть "інструктаж" з працівниками Вашого підприємства з метою їх детального інформування про їх права в ході обшуку, основні правила їх поведінки при його проведенні.
3) Володійте інформацією щодо порядку проведення обшуку, що визначено полженнями КПК України: перед початком обшуку слідчий зобов’язаний пред’явити ухвалу про дозвіл на проведння обшуку та надати її копію представникові підприємства (дані в ухвалі мають співпадати з посвідченнями правоохоронців, адресою Вашого підприємтсва, його найменуванням, зверніть увагу, чи не пропоущено строк дії ухвали та які документи дозволяється вилучити у підприємства за ухвалою суду тощо).
4) Вимагайте перед початком обшуку фіксацію обшуку технічними засобами, зокрема, на копії ухвали суду про проведення обшуку.
5) Під час обшуку необхідно ретельно стежити за діями слідчого та інших працівників, які проводять обшук, оскільки не виключено, що під час обшуку можуть бути підкинуті чужі речі та предмети, зокрема бланки, печатки, наркотики, зброя тощо (всі учасники цієї слідчої дії повинні разом переходити з однієї кімнати до іншої).
6) Знайте, що згідно з ст.63 Конституції України та ст. 18 КПК України Ви маєте право відмовитися від дачі показань проти себе, членів сім'ї та близьких родичів, це право поширюється на всіх осіб - як директора, так і найманих рпацівників, а отже ніхто не зобов’язаний відповідати на запитання слідчого.

Якщо слідчий бажає когось допитати під час проведення обшуку або одразу після його проведення, слід знати, що існує порядок виклику для допиту, і слідчий повинен виписати повістку не пізніше як за три дні до дня, коли особа зобов’язана прибути на допит.

За рішенням слідчого може бути проведено обшук осіб, які перебувають в приміщенні. Такий обшук може бути здійснений тільки за наявності достатніх підстав вважати, що особа приховує при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. Бажано наполягати, щоб таке рішення слідчий зафіксував письмово.

7) Наполягайте на ідентифікації вилучених правоохоронцями предметів та речей (комп’ютерної техніки, телефонів, флеш-накопичувачів, грошових коштів та ін.), щоби потім у Вас була можливість їх повернути.
8) При підписання протоколу (якщо Ви вирішите його підписувати) обов"язково вкажіть усі зауваження, які мали місце під час обшуку (недопущення адвоката, грубість з боку працівників правоохоронних органів, нефіксування обшуку технічними засобами за наявності такого клопотання, нескладення детального опису вилучених грошових коштів та інших цінностей тощо).
9) Знайте, що речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого надано дозвіл в ухвалі, та не відносяться до заборонених, вважаються тимчасово вилученим майном, яке вказується в опису, що додається до протоколу обшуку. Слідчий зобов’язаний протягом 48 годин після вилучення подати клопотання про арешт такого майна, інакше воно має бути негайно повернуто.
10) Слід пам’ятати, що після закінчення обшуку слідчий зобов’язаний вручити особі, у якої проведено обшук, другий примірник протоколу обшуку, а не його копію, і що на примірнику, який залишається у представника підприємства, також мають бути оригінали підписів всіх учасників цієї слідчої дії.
11) Рекомендуємо не зберігати в офісних приміщеннях оригінали первинних документів, великі суми коштів, печатки інших підприємств та стороння інформація на персональних комп’ютерах.