Пропустити навігацію.
Головна
"З нами - комфортно та безпечно!"

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ДОПИТІ

Допит – це проста по своїй суті процесуальна дія, в ході якої слідчий ставить питання, щоб встановити обставини справи. Однак допит в Україні – процедура досить стресова. Лише одного спілкування зі слідчим може вистачити для перекваліфікації зі свідка на підозрюваного.

1) Ваш найкращий помічник – адвокат
Відповідно до ст.ст. 45 та 66 КПК України, право на правову допомогу в кримінальному процесі можна реалізуватим тільки через адвоката. Згідно з ст. 49 КПК України Ви можете вимагати для себе адвоката за призначенням.

2) Будьте на зв’язку
Перш ніж йти на допит, завчасно скажіть про це своїм близьким, друзям та попросіть їх телефонувати Вам 1 раз на 2-3 години. Так, за ч.4 ст. 224 КПК України, допит не може тривати без перерви більше 2 годин, а загалом – більше 8 годин на день. Повідомте близьким, що якщо Ви не виходите на зв"язок довгий час, їм слід негайно зв’язатися з Вашим адвокатом та намагатися Вас розшукати.

3) Враховуйте день допиту
Намагайтеся перенести допит з п’ятниці вечора на понеділок. Неможливість проведення процесуальних дій (звернення до суду, прокуратури) на вихідних часто використовується слідчим, тому найбільше число затримань відбувається в п’ятницю ввечері. Якщо Вас силою або наказом примушують залишатися поруч з уповноваженою службовою особою або в приміщенні, де проходить допит, вимагайте у відповідності зі ст. 213 КПК України негайного повідомлення про це членів Вашої сім’ї, близьких родичів та інших осіб.

4) Не вживайте заспокійливих
Категорично не рекомендуємо вживати алкоголь, заспокійливі засоби до та в ході допиту. Ефект від такого "розслаблення" часто може бути неочікуваним. Бажано утриматися від явки на допит, якщо у Вас висока температура, безсоння та загальне відчуття слабкості, у такому разі краще викличте лікаря для письмового підтвердження Вашого стану. Ваша тривожність та слабкість можуть неправильно витлумачені правоохоронцями чи можуть стати підставою для різного роду психологічних маніпуляцій при Вашому допиті.

Перед початком допиту переконайтеся, що перед вами дійсно працівник правоохоронних органів. Вимагайте у нього посвідчення і перепишіть його основні реквізити. Будьте чемними, не підвищуйте голос, не переходьте на “ти”, не вживайте нецензурних висловів, не залякуйте його і не пропонуйте хабар. Ще раз нагадаю, що допит не може тривати без перерви більше 2 годин, а в цілому – більше 8 годин на день.

5) Не треба мовчати
Говоріть правду та не відмовляйтеся давати свідчення, якщо Вас допитують як свідка, адже Ви несете за це кримінальну відповідальність, відповідно до ст.ст. 384, 385 КК України. Відповідайте на питання простими реченнями. Не перебивайте слідчого під час озвучення питання, дослухайте питання до кінця. Пам’ятайте, що Ви можете забути інформацію – це не є правопорушенням і не може бути витлумачено як створення перешкод для слідства. Якщо Ви не впевнені в інформації, обов’язково вкажіть це, не давайте категоричних відповідей. Використовуйте слова і звороти “схожий”, “наскільки я можу пам’ятати”, "можливо" тощо, тому що, певною мірою, це зможе убезпечити Вас від негативних наслідків.

6) Уважно та ретельно вичитайте протокол допиту ПЕРЕД його підписанням
Бажано прочитати його не менше 2-х разів, навіть якщо допит тривав довго, а Ви втомилися. Виправити помилки потім буде набагато складніше, а ціна такої помилки може Вам дорого коштувати. Вкажіть у протоколі всіх учасників допиту, час його початку і закінчення. Якщо в протоколі є неточності, обов’язково зазначте про це. Не залишайте порожні рядки в протоколі – там повинен стояти «зигзаг», що унеможливлює вписування будь-якої іншої інформації. За ч.1 ст. 107 КПК України, Ви маєте право вимагати зафіксувати допит технічними засобами – не нехтуйте цим.