Пропустити навігацію.
Головна
"З нами - комфортно та безпечно!"

Податок на нерухоме майно: новації 2015 року.

Податки на власність є складовою податкових систем майже всіх країн світу. Одним з таких податків є податок на нерухоме майно.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки було введено попереднім урядом в 2013 році, з визначенням об’єктом оподаткування житлової площі квартир та будинків. Через неготовність фіскальних органів справляти цей податок, введені норми не запрацювали, і громадянам податок на нерухомість не нараховувався.

Прийняття 27 березня 2014 року Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесло деякі зміни щодо порядку оподаткування нерухомості, зокрема база оподаткування з «житлової площі» була замінена на «загальну площу», тобто, фактично, збільшена.

Норми Податкового кодексу, які були введені в дію вищезгаданим законом важливо враховувати, зокрема, з огляду на те, що у 2015 році платники податків сплачуватимуть податок на нерухомість згідно ставками і пільгами, які діяли у 2014 році, тобто податок буде нарахований на житлову площу об’єкта нерухомості (його частки) за період з 01 січня по 31 березня 2014 року та на загальну площу об’єкта (його частки) з 01 квітня по 31 грудня 2014 року.

З 1 січня 2015 року, внаслідок податкової реформи, були внесенні суттєві зміни до Податкового кодексу щодо цього виду податку.

По перше, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки входить до складу податку на майно відповідно до ст. 265 ПК України, хоча, по суті, є окремим видом місцевого податку, зі своєю специфікою нарахування, сплати, ставками і пільгами.

По друге, внаслідок зміни пільг по податку, кількісно збільшилась база оподаткування. Так, податок на нерухомість за 2015 рік, згідно законодавства, повинні сплачувати громадяни, які мають у власності квартири, загальною площею більше 60 кв.м., або житлові будинки загальною площею більше 120 кв.м., у разі володіння різними об’єктами (і квартирою і будинком) – більше 180 кв.м. (тобто, податок нараховується тільки на ту площу, яка перевищує вищевказані значення).

Пільги не застосовуються, якщо квартира чи будинок використовується власниками з метою отримання доходу (наприклад, здається в найм).

Варто зазначити, що у разі володіння декількома об’єктами нерухомості – площі сумуються, якщо ж квартира чи будинок належать на праві спільної власності - база оподаткування визначається пропорційно до частки.

Ставки податку на нерухомість визначаються місцевими радами в межах, встановлених Податковим кодексом, а саме не можуть перевищувати 2 проценти від розміру мінімальної зарплати на перше січня звітного року за 1 квадратний метр площі нерухомості.

Для юридичних осіб ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки встановлена у розмірі 2%. (за 1 кв. м оподаткованої площі підприємства платитимуть близько 24 грн)

Сплата податку громадянами здійснюється впродовж 60 днів з дня вручення податкового повідомлення (надходитимуть з 1 липня), а юридичні особи повинні сплачувати щоквартальні авансові внески.

Варто розрізняти оподаткування доходу фізичних осіб, отриманого від продажу нерухомості, та окремий податок - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (як складова податку на власність).

Так, відповідно до ст. 172 Податкового кодексу, не обкладається податком з доходів фізичних осіб дохід, який отримується при продажу квартири, житлового будинку, земельної ділянки, іншої нерухомості, якщо такий продаж здійснюється не частіше одного разу на рік, а майно, яке продається, перебувало у власності продавця не менше трьох років.

В інших випадках, зокрема коли продається більше одного об’єкта нерухомості протягом звітного року, дохід від продажу оподатковується за ставкою 5%.

Зовсім іншим податком є податок на нерухоме майно. Цей податок відноситься до місцевих податків і зборів. Сплачують податок на нерухоме майно громадяни, іноземці та юридичні особи, які є власниками такого майна (чи їх частини).