Пропустити навігацію.
Головна
"З нами - комфортно та безпечно!"

ЯКІ ГОЛОВНІ ЗМІНИ ПЕРЕДБАЧЕНІ НОВИМ ПРОЦЕСУАЛЬНИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ?

22.11.2017 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (№ 6232).

Тому, зупинимось на головних новелах ГПК України, ЦПК України, КАС України:
1) Нові кодекси передбачають оновлене розуміння до способів захисту порушеного права на стадії звернення до відповідного суду. Можливість вибору способу захисту є фактично необмеженою. У кодексах передбачено, що позивач може звернутися до суду з будь-якими вимогами, які, однак, не повинні суперечити закону і порушувати права інших сторін, що узгоджується з ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини де вказно, що держави - учасниці Конвенції зобов'язані забезпечити ефективний спосіб захисту.
2) Звертається більша увага на принцип испозитивності судового процесу. Так, справа в суді може бути розглянута такими способами: загальне провадження та спрощене. При цьому, сторона може просити суд розглянути справу одним з цих способів. Однак не кожна справа може бути розглянута в спрощеному провадженні, адже якщо ціна позову менше 100 прожиткових мінімумів, то це є скорочене провадження, а якщо більше 500 - загальне провадження. Якщо від 100 до 500 - суд визначає спосіб повадження в залежності від позиції сторін. Судочинство за позовом без матеріальних вимог кодекси не регулюють, таким чином, такі випадки вирішувати буде судова практика.
3) З'явилися нові правила визначення юрисдикції. Ключовим тут буде предмет спору, на відміну від сьогоднішньої суперечливою практики. Так, існують рішення Конституційного і Верховного судів з питання юрисдикції земельних спорів, які суперечать один одному. Кодекси допоможуть виправити таку колізію.
4) Вводиться інститут похідних вимог, тобто тих, які мають бути задоволені в разі задоволення основної вимоги.

Другим видом похідних вимог є ті, що мають бути розглянуті за правилами іншої юрисдикції.

З метою оптимізації зусиль позивача і щоб не розділяти процедуру захисту порушених прав на дві окремі справи (одне - в одній юрисдикції, друге - в інший), введений механізм подвійної розгляду.

Наприклад, корпоративна суперечка про скасування рішення загальних зборів учасників господарського товариства про додатковий випуск акцій, які були зареєстровані держкомісією з цінних паперів. Щоб не розглядати дві окремі справи, спочатку в господарському процесі про скасування рішення загальних зборів, а потім в адміністративному - про скасування держреєстрації, введення нового інституту дозволить розглянути такі питання в одному судовому провадженні.

5) У кодексах передбачені такі нові способи доказування, як електронні докази і свідки в господарському процесі.

Віктор Короленко запевнив: не слід хвилюватися з приводу того, що швидкий на даний момент господарський процес буде захаращений нескінченними допитами свідків. Допит в господарському процесі буде додатковим способом доведення, і тільки в тому випадку, якщо в справі відсутні інші докази. Сторона у справі, яка просить допитати свідка, перед цим повинна надати суду нотаріально завірені показання такого свідка та тільки якщо у суду виникнуть питання або сумніви з приводу таких показань, свідок може бути допитаний в судовому порядку.

6) Врегульовано проблему участі адвоката в судових процесах: при спрощеному провадженні участь адвоката не обов'язкова, а в загальному провадженні є обов'язковою.