Пропустити навігацію.
Головна
"З нами - комфортно та безпечно!"

Як оформити спадщину? Хто є спадкоємцем?

Відповідно до чинного законодавства, за Цивільним Кодексом України, спадкоємцем або спадкоємцями визнаються особи, які перебували з померлим у родинних стосунках – спадкування за законом або осіб, які мають заповіт – спадкування за заповітом, у цьому випадку родинних стосунків може й не бути.

За законом спадкоємці вступають до спадкування у порядку черговості. Черг п’ять , але частіше успадковують особи першої черги – діти, той с подружжя хто пережив померлого, батьки. Саме ці самі особи, в основних випадках і приймають спадщину після померлих.

Спадкоємцем за заповітом може бути вказаний будь-яка особа.
Найголовніше, щоб у заповіті правильно були зазначені особисті дані, бажано щоб була дата народження, особи на яку складено заповіт, бо інакше складно визначити яка саме особа є зазначеним спадкоємцем (при збігу ПІБ).

Спадкування по заповіту.

Багато хто вважає, що написання заповіту вирішить всі спірні питання.
Написавши заповіт на мою користь, то все майно буде належати мені. На жаль, заповіт не завжди дає можливість оформити вказане майно повністю.

Навіть при наявності заповіту, Ви можете бути не одноосібним спадкоємцем. До всього іншого, заповіт – такий правочин, який дуже просто скасовується. Досить заповідачу піти до нотаріуса, який засвідчував даний документ (або до будь-якого іншого нотаріуса, як приватного так і державного) і написати заяву про скасування чинного заповіту або написати новий заповіт, який теж скасовує дію попереднього заповіту. Тому особливо не сподівайтеся на даний вид документа.

Отже, якщо ви є дитиною, чоловіком/дружиною або батьками померлого або у ваших руках є заповіт і в ньому вказані саме Ви, то Вам – пряма дорога до нотаріальної контори або до приватного нотаріуса (різниці ніякої немає), для відкриття спадкової справи та подальшого отримання документів, що підтверджують Ваше право на майно до цього належало померлому.

Хто має право відкривати спадкову справу?

Єдина особа, що має на це законне право, яка може відкрити спадкову справу і видати Свідоцтво про право на спадщину є нотаріус.

Відкривається спадкова справу тільки один раз і тільки в одного нотаріуса.
Ви можете звернутися до будь-якого нотаріуса за місцем відкриття спадщини (як правило місце проживання померлого).

Терміни відкриття спадкової справи.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України «спадщина може бути прийнята протягом шести місяців з дня відкриття спадщини», це означає, що Ви повинні прийняти спадщину фактично, або подати нотаріально засвідчену заяву про прийняття спадщини за Законом чи за заповітом саме протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця. Не після спливу шести місяців, а саме в період шести місяців від дня смерті.

Якщо Ви не прийняли спадщину, не подали цієї Заяви, то ви пропустили строк на прийняття спадщини і тоді вам потрібно звернутися до суду, де можна з поважних причин поновити строк на прийняття спадщини.