Чи можливо сьогодні отримати земельну ділянку безкоштовно?

Автор: Юлія Брей
помічник юриста

Статтею  81 Земельного кодексу України передбачена  можливість громадян України на отримання земельної ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Хто видає ділянки в індивідуальну власність?

 • Управління Держгеокадастру (землі для садівництва та ведення особистого селянського господарства поза межами населених пунктів);
 • Районна державна адміністрація (якщо питання стосується земель державної власності поза межами населених пунктів)
 • сільські, селищні, міські ради (із земель комунальної власності для всіх потреб)

Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни незалежно від місця проживання або реєстрації. Можна вибрати землю в будь-якому іншому місті або за його межами.

Ділянки, які громадянин може отримати безкоштовно у власність

 (передбачено статтею 121 Земельного кодексу України):

 • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ( в селі – не більше 0,25 га, в селищі – 0,15 га, в місті – 0,1 га);
 • для ведення особистого селянського господарства (не більше 2 га);
 • для ведення садівництва (не більше 0,12 га);
 • для індивідуального дачного будівництва (не більше 0,10 га);
 • для будівництва гаража (не більше 0,01 га).

Безкоштовно приватизувати можна кожну з видів ділянок тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів родини.

Процедура отримання земельної ділянки безкоштовно складається з кількох етапів:

 1. Подання заяви до органів місцевого самоврядування або управління Держгеокадастру.

До заяви необхідно додати копії документів, що ідентифікують особу заявника, і графічний матеріал, що відображає місце розташування ділянки. Необхідно також вказати точні розміри земельної ділянки та її цільове призначення.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється, крім окремих визначених цією статтею випадків. Враховуючи те, що більшість містечок та сіл не мають детальних планів території, цілком ймовірно, що ініціювати його розроблення прийдеться Вам.

Якщо земельна ділянка є  вільною, тобто ніким не приватизованою, можна подавати заяву до держорганів.

Важливо: представники державних органів, звертаючись до заявників, просять їх скласти клопотання замість заяви. Різниця в документах одна — терміни: термін розгляду клопотання -1 місяць, заяви — 10 днів.

 1. Отримати в органах місцевого самоврядування або Держгеокадастру дозвіл на розробку проекту землеустрою.

Для розробки проекту необхідно знайти відповідну організацію, що здійснює подібного роду роботи. Тобто землевпорядну організацію, яка має право на проведення такого роду робіт — ліцензію, і укласти з нею договір на ведення робіт.

 1. Зареєструвати земельну ділянку в територіальному управлінні Держгеокадастру.
 2. Подати до органів місцевого самоврядування або Держгеокадастру заяву-прохання про затвердження проекту землеустрою та виділення земельної ділянки.

Комісія протягом 3 тижнів розглядає проект і направляє до органу виконавчої влади свій висновок: погодження або відмову.

 1. Подати до ЦНАП заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.
 2. Отримати Свідоцтво про право власності на земельну ділянку.

Останнім часом виникають не поодинокі випадки, коли органи місцевого самоврядування та Держгеокадастру безпідставно відмовляють у наданні громадянам земельних ділянок.  Якщо у вас виникла подібна ситуація, не гайте часу, запишіться на консультацію до юриста вже зараз! Ми допоможемо відстояти ваші законні права та інтереси!