Як розподілити майно, придбане у цивільному шлюбі: що є спільним, а що особистим?

Це питання виникає досить часто серед наших клієнтів та турбує пари, які прожили разом тривалий час, у так званому цивільному шлюбі, не оформивши офіційно свої сімейні відносини.

Перш за все, слід звернути увагу, що чоловік та жінка мають однакові права на користування і розпоряджання майном не залежно від рівня доходів (або їх відсутності) іншого члена подружжя та офіційного оформлення шлюбу у разі спільного проживання.

Стаття 74 Сімейного кодексу України зазначає: «Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними».

На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 Сімейного кодексу «Право спільної сумісної власності подружжя».

Статтею 368 ЦК України визначено, майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім’ї, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі.

 Отже, лише шляхом встановлення факту проживання однією сім’єю, ведення спільного побуту, виконання взаємних прав та обов’язків відбувається визнання майна таким, що належить на праві спільної сумісної власності особам, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою.

Щодо ознак проживання однією сім’єю, Конституційний Суд України у рішенні від 3.06.99 №5-рп/99 зазначив, що до членів сім’ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв’язках.

Обов’язковою умовою для визнання їх членами сім’ї  є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.

При визначенні правового режиму майна, придбаного у цивільному шлюбі, суди обов’язково з’ясовують, зокрема, джерела коштів за які майно придбане, джерела набуття майна, мета придбання майна та інше.

Наприклад,  майно, набуте до шлюбу/сумісного проживання; подароване або успадковане; майно, придбане за особисті кошти та речі індивідуального користування – належать ТІЛЬКИ до особистої власності.

Пам’ятайте, що будь-який тиск на Вас – це порушення ваших прав та норм законодавства. Не гайте часу, запишіться на консультацію адвоката вже зараз! Ми допоможемо відстояти ваші законні права та інтереси!

 

Автор: Брей Юлія Ігорівна, помічник юриста ЮФ «ТЕРРА-ПАРТНЕР»